architektura wnętrzzwierzęta domowe

Zwierzęta w domu – kot

Projektując mieszkanie, zwracamy uwagę na nasze potrzeby, styl życia, na to co dla nas jest najważniejsze. W końcu to ma być nasze miejsce na ziemi. Dla ludzi jest łatwo projektować. Meble mają odpowiednie wymiary dostosowane do rozmiarów człowieka, tak aby ich użytkowanie było wygodne. Wybór wzorów i kolorów jest ogromny.

Ale żeby wszystko miało ręce i nogi, to przy projektowaniu trzeba pomyśleć o potrzebach wszystkich mieszkańców, także zwierząt. 

Kot — czego potrzebuje w mieszkaniu?

Co zrobić, żeby miejsce dla naszego podopiecznego wpasowało się w całość zaprojektowanej przestrzeni, a nie było tylko kuwetą położoną gdzieś w łazience, czy drapakiem wciśniętym w kąt?  

Praktyka mieszkania z kotem — o czym trzeba pamiętać?

Zacznijmy od tego, że urządzenie mieszkania zgodnie z potrzebami zwierzaka nie jest czymś popularnym. Panuje powszechna opinia, że kot jest bardzo mało wymagającym zwierzęciem. A przynajmniej nie tak wymagającym jak pies, którym trzeba się opiekować. Nie do końca jest to prawda. Kot potrzebuje bardzo dużo ruchu i różnego rodzaju rozrywek. Oczywiście są koty bardziej i mniej ruchliwe, niemniej każdy potrzebuje odrobiny ‚zabawy’. 

Kocie mieszkanie — jak daleko można się posunąć?

Jeżeli chodzi o stałe elementy wyposażenia mieszkania, to półki ścienne są jednym z najczęściej przychodzących do głowy rozwiązań. Koty uwielbiają patrzeć na wszystko z góry. Im wyżej zamontowana jest półka, tym dla kota lepiej.

Warto też zawczasu pomyśleć o tym, co można zrobić, aby żyło mu się dobrze w naszym nowym mieszkaniu. Konkretniej chodzi o kuwetę. Tak samo jak człowiek i inne zwierzęta, koty w trakcie toalety potrzebują spokoju i ustronnego miejsca. Kuwetę można zlokalizować w łazience pod zlewem. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na jej wysokość przy projektowaniu szafki pod umywalką. Nie zapomnijmy też o estetycznych stoperach do drzwi, ponieważ dostęp do łazienki powinien być nieograniczony. Zamiast stoperów można zastosować otwór w drzwiach, przez który nasz kot będzie przechodził swobodnie do łazienki.

Innym rozwiązaniem jest wbudowana w meble kuweta. Może się ona znaleźć w łazience lub w szafie garderobianej w przedpokoju. Taki sposób ukrycia kuwety uchroni nas przed widocznym rozsypanym żwirkiem na podłodze.

Meble

Oczywiście są one niezbędne dla ludzkiej części domowników. Kotom również się przydają, ale w ‚trochę’ innym celu. Po pierwsze, wysokie meble są dobrym punktem widokowym, tak samo jak półki. Z drugiej jednak strony, stanowią doskonały drapak, jeśli są one tapicerowane. Dlatego, aby dać kotu alternatywę, warto pomyśleć o miejscu na drapak.

Dekoracje i rośliny

Kojarzysz filmiki z kotkami, które zrzucają wszelkie bibeloty z parapetów? To prawda. Dlatego warto postarać się, aby nie stawiać na półkach lekkich i mogących się potłuc rzeczy. Dobrym pomysłem jest również schowanie niektórych, cenniejszych przedmiotów za szklaną witrynę. 

Przy roślinach trzeba naprawdę uważać. Niektóre są trujące dla kota. Warto pomyśleć o zasianiu trawy w doniczce czy na balkonie. Jedzenie trawy to dla kotów naturalny sposób na oczyszczenie przewodu pokarmowego z połykanej, podczas mycia się, sierści. 

Zabezpieczenie okien i balkonu

Dla właścicieli niewychodzących kotów dobrym pomysłem jest zabezpieczenie balkonu siatką. Dzięki temu możemy swobodnie otwierać okna balkonowe, a kotu nic nie grozi.

Miseczki z jedzeniem i wodą

Miseczki dla kotów najczęściej lezą po prostu na podłodze. Sprawa z wodą jest trochę bardziej skomplikowana. Koty raczej nie lubią pić wody odstanej. Można zainwestować w specjalną kocią fontannę, która podłączona do prądu pompuje wodę. W takim wypadku warto przemyśleć lokalizację gniazdka do fontanny już na etapie zmian lokatorskich.

Posłanie

Kot, nawet ten który ma swoje posłanie, bardzo rzadko śpi w przeznaczonym dla siebie miejscu. Pamiętaj, kot śpi, gdzie chce :). 

Na jakim etapie zaznaczyć obecność kota w mieszkaniu?

Jaka jest nasza rada dla ludzi, którzy dopiero planują np. adopcję kota oraz zakup nowego mieszkania? Na jakim etapie projektowania należy uwzględnić jego potrzeby?

Optymalnie jest, jeżeli weźmiemy pod uwagę potrzeby kota na etapie urządzania mieszkania. Wysoko zamontowane półki to super pomysł, można zrobić później, jeżeli miejsce na to pozwala. Jednak jest wiele elementów, które warto zaplanować już na etapie projektu (wbudowana w meble kuweta, dodatkowe gniazdka, materiały odporne na drapanie).

Zatem wyzwanie jest podobne do tego przy projektowaniu mieszkania z psem!

One thought on “Zwierzęta w domu – kot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *