architektura wnętrzzwierzęta domowe

Zwierzęta w mieszkaniu – pies

Pies – pupil, domownik, przyjaciel. Czasem jedyny, często najlepszy. Czy projektując mieszkanie zdajemy sobie sprawę, że będzie tam spędzał najwięcej czasu? Kiedy idziemy na zakupy, imprezę czy do pracy, pies zostaje w domu. Warto o tym pomyśleć i wziąć pod uwagę parę ważnych aspektów podczas projektowania naszych wnętrz.



Podłoga

Duże znaczenie dla naszego pupila będzie miało wykończenie podłóg. Psie łapy często ślizgają się na gładkich panelach lub płytkach ceramicznych. Warto zastosować deski drewniane, płytki antypoślizgowe lub dywany (choć tu oczywiście spotykamy się z aspektem utrzymania czystości).

Czystość

Po spacerze na deszczu w obrębie drzwi wejściowych nieuniknione są brudne ślady łap. Wiadomo, że strefa wejściowa zawsze jest najbardziej narażona na zanieczyszczenia oraz ścieranie, więc nie stosuje się tam dywanów i podłóg o niskiej klasie odporności. Człowiek jednak skorzysta z wycieraczki przed drzwiami, a pies… niekoniecznie.

Dobrze zatem wykończyć strefę wejściową płytami ceramicznymi (o odpowiedniej antypoślizgowości) lub panelami winylowymi. W kwestii czystości, jeszcze ważniejszym od podłogi jest temat sof, krzeseł, foteli i wszelakich innych siedzisk. Oczywiście jednym z rozwiązań jest wyszkolenie psa, zabraniając mu korzystania z tych mebli, ale często albo nie umiemy, albo po prostu nie chcemy wprowadzać takich zasad. Jaki zatem wybrać wypoczynek? Musimy wziąć pod uwagę, po pierwsze, wypadającą sierść, po drugie ewentualne spotkanie pazurów z obiciem.

Sierść

Jeśli chodzi o sierść, oczywistym wydaje się, aby nie wybierać ciemnego materiału, o ile posiadamy jasnego psa i odwrotnie, zrezygnujmy z bardzo jasnych obić, jeśli nasz pupil ma czarną sierść. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie materiału melanżowego, czyli niezdefiniowanego jedną gładką barwą. Na takiej mieszanej strukturze pojedyncze włoski nie będą widoczne. Z kolei, jeśli chodzi o materiał, zrezygnujmy ze skóry i bardzo gładkich, łatwo haczących się materiałów. Wprawdzie przy psie wbijanie pazurów nie jest aż takim problem, jak przy kotach (o tym w kolejnym wpisie), niemniej warto zwrócić na to uwagę.

Meble

Kolejnym aspektem jest dobór mebli. To nie tyczy się tylko posiadaczy zwierząt, ale również wszystkich miłośników robotów sprzątających. Warto na etapie projektowania zadbać, aby robot mógł wjechać we wszystkie miejsca, gdzie chcielibyśmy ,aby sprzątał. Jeśli wybieramy szafkę podwieszaną, to podwieśmy ją na takiej wysokości, żeby się pod nią zmieścił. Ponadto zrezygnujmy ze ścian pod kątami ostrymi. Oraz pamiętajmy o miejscu na kable.

Posłanie

Bardzo ważne jest też przewidzenie miejsca na posłanie psa. Bezdyskusyjnie pies powinien mieć swój azyl – miejsce, w którym może się odprężyć, gdy zmęczy się już obecnością człowieka 😊. W zależności od rozmiarów psa, ale też od tego, gdzie lubi wypoczywać (czy w pokoju dziennym, żeby jednak mieć oko na człowieka, czy może w sypialni gdzie będzie miał spokój i ciszę) powinniśmy na etapie projektu zagospodarować przestrzeń o odpowiednich rozmiarach i usytuowaniu.

Jedzenie

Na koniec równie ważne miejsce jak posłanie – miejsce do jedzenia. Zazwyczaj jest ono w kuchni. Nie pomijajmy go w naszych planach. Zapewnijmy psu osobny kąt, tak, aby mógł jeść w spokoju. Nie powinna być to przestrzeń komunikacji, ani robót kuchennych.

Podsumowując, z pewnością, jeśli uwzględnimy potrzeby naszego włochatego przyjaciela na etapie projektu, wpłynie to pozytywnie na jakość życia, zarówno pupila, jak i naszego.

6 thoughts on “Zwierzęta w mieszkaniu – pies

  1. Ten na fotelu to pewno gospodarz. Pyta i kto tu rządzi?
    W artykule słuszne spostrzeżenia na temat zwierzaka (psiaka) w mieszkaniu. Warte do uwzględnienia na etapie projektowania wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *