architektura wnętrzdesign thinking

Projektujemy metodą Design Thinking. Co to właściwie znaczy?


Metoda Design Thinking, to metoda twórczego rozwiązywania problemów, w tym przypadku projektowych. Skoncentrowana jest na indywidualnych potrzebach użytkownika, którego projekt dotyczy. Zdefiniowana w latach 60 w USA.


Osoby zdjęcie utworzone przez rawpixel.com – pl.freepik.com

Metoda ta dostarcza twórczych rozwiązań podczas projektowania wnętrz, ukierunkowanych na potrzeby klienta. Wykorzystuje się ją nie tylko w architekturze. Lubią ją również start-upy i korporacje. W krótkim czasie przynosi dużą ilość kreatywnych, zindywidualizowanych rozwiązań, które są elementem wyjściowym do kolejnych etapów projektowania, precyzowania, a w końcu prowadzi do osiągnięcia ostatecznego rozwiązania.


“Design Thinking is a human-centered approach to innovation that draws from the designer’s toolkit to integrate the needs of people, the possibilities of technology”. Tim Brown, president and CEO of IDEO.

Tł.: „Design Thinking to skoncentrowane na człowieku podejście do innowacji, które czerpie z zestawu narzędzi projektanta w celu zintegrowania potrzeb ludzi, możliwości technologii”. Tim Brown, prezes I CEO IDEO.


Design Thinking cechuje duża empatia. Ze względu na to, że rozwiązania projektowe są tworzone dla ludzi, niezbędne jest, aby poznać dokładnie potrzeby przyszłego użytkownika. Trzeba też spróbować wejście w skórę osoby, dla której projekt jest przygotowywany.

Podczas procesu projektowania metodą Design Thinking występują etapy pracy takie jak:

  1. Zdefiniowanie problemu projektowego
  2. Wykreowanie możliwie największej ilości rozwiązań (burza mózgów)
  3. Prototypowanie wybranych rozwiązań
  4. Opracowanie właściwego rozwiązania projektowego

Użycie metody Desing Thinking podczas projektowania wnętrz sprawia, że w efekcie nawet najbardziej skomplikowane wyzwania projektowe można rozwiązać. W proces projektowy angażuje się nie tylko projektant, ale też sam użytkownik. Praca nad projektem oparta jest na współpracy z klientem i poznaniu jego potrzeb. W wyniku takiej współpracy powstaje projekt dostosowanych do indywidualnej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *