architektura wnętrz

Zmiany lokatorskie

Jeszcze przed kupnem nieruchomości na rynku pierwotnym, masz w głowie jej wymarzony obraz. Na etapie szukania, przeglądasz dziesiątki ofert po to, aby znaleźć jak najbardziej zbliżoną do Twojej wizji. W końcu wybrane mieszkanie wydaje się idealne, jednak wszystko rozbija się o szczegóły. Ścianka działowa powinna być trochę przesunięta i potrzebujesz kontaktu przy łóżku…

Czy musisz czekać na oddanie mieszkania, aby wprowadzić te zmiany samodzielnie, jednocześnie tracąc gwarancję? Nie, od tego właśnie są zmiany lokatorskie, które konsultujesz z deweloperem na etapie projektu lub wczesnym etapie budowy. Chcesz wiedzieć, co możesz zmienić albo jakich zmian nie możesz wprowadzić?

Zapraszamy po garść naszych architektonicznych wskazówek. 

Co to są zmiany lokatorskie?

Najprostsza definicja mówi, że zmiany lokatorskie to modyfikacja planu mieszkania. W procesie projektowania inwestycji deweloper oraz architekt wybierają optymalne, a przy tym funkcjonalne układy mieszkań dla ogółu. Jeżeli jednak potrzebujesz bardziej indywidualnego podejścia, na wczesnym etapie budowy możesz zgłosić się do dewelopera z planem zmian lokatorskich. Pamiętaj, że deweloper każdorazowo musi wyrazić na nie zgodę. Warto już przy podpisywaniu umowy zapytać o termin wprowadzania zmian lokatorskich.

Które zmiany lokatorskie są niemożliwe do wprowadzenia?

Jak w każdym aspekcie życia, również w zmianach lokatorskich występują pewne ograniczenia. Wszelkie przeróbki muszą być zgodne z przepisami prawa budowlanego, nie mogą naruszać konstrukcji budynku (kategoryczny zakaz burzenia/przesuwania ścian nośnych), elewacji budynku czy wpływać na inne mieszkania. 

Kolejnym elementem, którego nie można zmienić to piony instalacyjne. Dlatego pomysły na przekształcenie należy zaplanować, uwzględniając ten aspekt. 

Niemożliwa jest również zmiana umiejscowienia drzwi wejściowych do mieszkania, balkonu czy loggii. 

Jakie zmiany lokatorskie są możliwe do wprowadzenia? + nasze sprawdzone wskazówki

Zmiany lokatorskie mają sprawić, że przestrzeń będzie bardziej dopasowana do Twoich potrzeb, a przy tym funkcjonalna i zgodna z przepisami. Takie zmiany warto zaplanować przy pomocy architekta, aby uniknąć błędów. Spójrz na naszą listę, dzięki której dowiesz się jakie zmiany można wprowadzić. 

Ściany działowe

Deweloper zaplanował osobną kuchnię, a Ty wolałbyś, aby była otwarta na salon? Jeżeli pomieszczenia nie dzieli ściana nośna, nie ma najmniejszego problemu – rezygnację ze ściany działowej można uwzględnić w projekcie zmian lokatorskich. Dzięki takiemu zabiegowi Twoja kuchnia będzie jaśniejsza, a w przygotowywaniu posiłków będzie brała udział rodzina, spędzająca czas w salonie (czy tego chce, czy nie 😉). Podobnie sytuacja wygląda w łazience. Jeżeli chcesz i jest na to miejsce, najprawdopodobniej będzie się dało przesunąć ścianę w taki sposób, aby zamiast kabiny prysznicowej zmieściła się tam wanna.

Z doświadczenia Zrób mi wnętrze: Jednemu z naszych klientów marzyło się coraz bardziej popularne rozwiązanie – master bedroom (sypialnia połączona z prywatną łazienką). Mieszkanie posiadało dwie łazienki. Dzięki zgrabnym zabiegom udało się uzyskać master bedroom, łazienkę ogólnodostępną, a nawet małą pralnie. Takie spersonalizowane ustawienie okazało się dużo bardziej funkcjonalne w przypadku tej konkretnej rodziny. 

Drzwi wewnętrzne

O ile drzwi zewnętrznych ruszać nie wolno, tak te wewnętrzne, w obrębie ścian działowych, można przesuwać wedle uznania. Albo w ogóle z nich zrezygnować, jeżeli masz takie życzenie. 

Instalacja wodno-kanalizacyjna i ogrzewanie

Jak już wspominałyśmy, możliwa jest zamiana kabiny prysznicowej na wannę – i odwrotnie. Podobnie sytuacja ma się ze zmywarką — wcześniej zaplanowane przez dewelopera miejsce, możesz bez obawy zmienić. Przy zmianie umiejscowienia kuchni i łazienki musimy pamiętać o pionach. 

Jeśli Twoim marzeniem są stylowe grzejniki, można zapytać, czy w ramach zmian lokatorskich możliwy jest montaż grzejników dekoracyjnych, dostosowanych do Twojego gustu i przyszłej aranżacji mieszkania. 

Takie zmiany najlepiej sygnalizować na etapie projektu lub początku budowy. Im później wprowadzasz zmiany, tym większa szansa, że w niektórych przypadkach może być już na nie za późno.

Instalacje elektryczne

Gniazdka, punkty oświetlenia, łączniki światła. Niby szczegóły, ale dobrze rozłożone zdecydowanie podnoszą komfort. Zastanów się wcześniej nad rozwiązaniami, które ułatwią Ci życie. Ładujesz telefon przez noc? Wobec tego potrzebne Ci będzie gniazdko przy łóżku. Pracujesz w domu, często wieczorami? W miejscu, w którym ma stanąć biurko, przydałoby się dobre oświetlenie. Im więcej gniazdek, tym mniejsza konieczność używania nieestetycznych przedłużaczy.

Z doświadczenia Zrób mi wnętrze: Wykonałyśmy już sporo projektów, ale nie ma jednego uniwersalnego przepisu. Najważniejsze są rozmowy z klientami i dostosowanie zmian do ich indywidualnych potrzeb. Zawsze pytamy o zwyczaje, priorytety, sposób wykorzystywania przestrzeni. Najczęstszymi zmianami są dodatkowe gniazdka dedykowane konkretnym sprzętom np. w kuchni na Termomix, robot kuchenny, czy mikrofalówkę. Dodatkowe gniazdka przy łóżku to już standard. 

Genialnym rozwiązaniem dla sypialni jest także umieszczenie schodowego łącznika światła przy łóżku (chyba nikt nie lubi wstawać po to, aby wyłączyć światło główne w pokoju). Często też proponujemy ukryte gniazdko do ładowania szczoteczki do zębów w szafce łazienkowej. 

Warto również zastanowić się, gdzie umieścić router i w tym miejscu zainstalować gniazdko. 

Jaki jest koszt wprowadzenia zmian lokatorskich? 

Prawda jest taka, że bez projektu ciężko określić, ile będzie kosztowało wprowadzenie zmian lokatorskich. Deweloperzy mają swoje cenniki, w których każdy rodzaj zmiany jest osobno wyceniony. Taki cennik jest podstawą do wyceny np. przesunięcia ścianki działowej czy umieszczenia dodatkowego gniazdka.

Idziemy do architekta

Wspominałyśmy, że w opracowywaniu projektu zmian lokatorskich najczęściej uczestniczy architekt. Bez jego udziału i doświadczenia ciężko będzie Ci zaplanować funkcjonalny i zgodny z przepisami układ mieszkania. Jeżeli myślicie o wprowadzeniu customowych zmian do swojego mieszkania, dobrze spotkać się z architektem jak najwcześniej. Idealnie byłoby najpierw zrobić projekt układu funkcjonalno-przestrzennego mieszkania, a następnie na jego bazie wykonać projekt zmian lokatorskich. Najczęściej jest to robione w odwrotnej kolejności, co naraża klienta na dodatkowe koszty (zmiany w układzie funkcjonalno-przestrzennym nie uwzględnione wcześniej w projekcie zmian lokatorskich). Ostatnim etapem projektu jest projekt wnętrz zawierający wizualizacje i dobór materiałów, ale o tym kiedy indziej 😉.

Czego potrzebujesz na pierwsze spotkanie z architektem? Niezbędne będą rzuty mieszkania zawierające instalacje sanitarne, elektryczne, grzewcze i wentylację (możesz je uzyskać od dewelopera) oraz Twoja głowa pełna pomysłów. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *