architektura wnętrz

Panel, deska, a może płytka?

Z pewnością wielu z Was stało lub stanie przed tym niełatwym wyborem. Czy jest jedno prawidłowe rozwiązanie tej zagadki? Jasne, że nie! Ale spróbujemy trochę przybliżyć Wam temat, aby ułatwić podjęcie decyzji 😉.

Funkcja

Najważniejsze będzie pytanie – do jakiego pomieszczenia chcemy wybrać podłogę. Co innego weźmiemy pod uwagę myśląc o łazience, a zupełnie odmiennie potraktujemy sypialnię. To dlatego, że każde pomieszczenie ma inne środowisko i inne wymagania. Możemy oczywiście uprzeć się, że chcemy mieć parkiet w łazience, ale jest duża szansa, że szybko tego pożałujemy 😉.

W pomieszczeniach mokrych, jak łazienka, pralnia i ewentualnie kuchnia, powinniśmy wybrać materiał odporny na wilgoć. Z tego powodu, najczęściej korzystamy tam z płytek ceramicznych lub gresowych. Przy tak ogromnym wyborze kolorów, rozmiarów i kształtów ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia (i ewentualnie portfel😉), dzięki temu efekty końcowe mogą być niesamowite. Płytką można z  powodzeniem wykończyć prysznic bezbrodzikowy, a czasem nawet fronty mebli. Warto pamiętać o odpowiedniej klasie antypoślizgowości, gdyż mokre kafle, szczególnie pod prysznicem, i bosa stopa to niebezpieczne połączenie 😉. Zwróćmy uwagę, aby płytka była oznaczona symbolem R9-R13, przy czym im wyższa liczba tym wyższa antypoślizgowość.

W strefie dziennej, gabinecie i sypialni mamy dużo większy wachlarz możliwości. Płytka ceramiczna to raczej rzadki wybór w tych pomieszczeniach, ale możliwy, szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym. Znacznie częściej sięgamy tam po panel podłogowy lub deskę czy parkiet drewniany. Stosunkowo nowym i wartym rozważenia rozwiązaniem jest też panel winylowy.

Obraz zawierający przyroda

Opis wygenerowany automatycznie

Upodobania

Wiele osób nie wyobraża sobie innej podłogi niż drewniana. Drewno będzie opcją niewątpliwie świetnie wyglądającą i „ociepli” każde pomieszczenie. Doda mu uroku i charakteru, gdyż jest to materiał naturalny posiadający wiele zalet. Obecnie w ofercie sklepów często można znaleźć deski warstwowe. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto zwrócić uwagę, aby warstwa wykończeniowa była jak najgrubsza, co pozwoli w przyszłości wykonać cyklinowanie. Do wyboru mamy różne rodzaje drewna, a także kolory. Od bielonych, przez naturalne i rustykalne, aż po bardzo ciemne, a nawet czarne odcienie. Deski mają różne rozmiary, a poza standardowymi ułożeniami możemy zdecydować się np. na bardzo modną jodełkę, która wróciła do łask po kilkudziesięciu latach😊. Efekt końcowy będzie też zależał od wykończenia deski. Może być ona lakierowana lub olejowana. W drugim przypadku musimy pamiętać o olejowaniu jej według instrukcji producenta.

Ogrzewanie

Istotnym aspektem przy wyborze podłogi jest sposób ogrzewania. Jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe najlepiej zapytać producenta podłogi o specyfikację. Niektóre panele lub deski drewniane nie nadają się do użycia w takim miejscu. Źle dobrany materiał, może albo obniżyć sprawność ogrzewania, albo ulec uszkodzeniu. Do ogrzewania podłogowego świetnie nadadzą się płytki ceramiczne lub panele winylowe. Jednak niektórzy producenci gwarantują również świetną współpracę z deską warstwową drewnianą.

Cena

Rozbieżność cenowa poszczególnych wariantów jest bardzo duża. Najtańsze będą panele podłogowe, ale nawet wśród nich znajdziemy zarówno opcje budżetowe jak i droższe produkty o wyższej klasie. Podobnie z płytkami ceramicznymi. W zależności od rozmiaru, wzoru i producenta ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za m2. Panele winylowe są opcją o znacznie większej wytrzymałości niż standardowe panele podłogowe, ale również droższą. Najbardziej obciążająca nasz portfel będzie podłoga drewniana, tutaj możemy postawić na tańszą cieńszą opcję warstwową lub znacznie droższą deskę litą.

Na koniec można jeszcze wspomnieć o podłodze z kamienia. Taka przyjemność będzie nas sporo kosztować, w zależności od rodzaju kamienia i wielkości płyt, od kilkuset złotych w górę. Warto pamiętać, że kamień zazwyczaj ma większą grubość niż np. płytka ceramiczna, czy deska warstwowa. Jest to ważne przy połączeniach podłóg z różnych materiałów.

Jeżeli jest taka możliwość warto kupić podłogę wraz z usługą montażu, wtedy na całe zamówienie dostaniemy 8% VATU zamiast 23% 😊 i gwarancję od wykonawcy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *